Haber

Pakistan’dan Türkiye’ye depremzedelere yardım sürüyor

Pakistan’dan “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depremi nedeniyle Türkiye’ye yardımlar sürüyor.

Ulusal Afet Yönetim Ajansı’ndan (NDMA) yapılan açıklamaya göre, Pakistan Uluslararası Havayolları (PIA) tarafından, ortasında kışlık çadırlar ve battaniyeler bulunan 5 ton yardım malzemesi Türkiye’ye gönderildi.

NDMA, başkent İslamabad’daki ofisinde Türkiye ve Suriye’ye insani yardım konulu toplantı düzenledi.

NDMA Lideri Korgeneral İnam Haydar Malik, NDMA olarak Türkiye’ye 162 ton, Suriye’ye 9 ton yardım gönderildiğini, 447 ton takviye kuvvetin tırlarla yola çıktığını bildirdi.

Malik, 195 tonluk iki katlı çadırların ve 1600 tonluk gıda paketlerinin hazırlandığına değinerek, bu ekipmanların önümüzdeki günlerde Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne ait tır ve gemilerle yola çıkacağını söyledi.

NDMA, bir dizi siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu, Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için ülkenin çeşitli şehirlerinde yardım noktaları kurdu.

Pakistan’dan Al Khidmat Foundation, Khubaib Foundation, Beyts Salaam Welfare Foundation ve farklı STK’lar deprem bölgesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

Azad Jammu Keşmir’den yardım fonu

Pakistan’ın Azad Cammu Keşmir Başbakanı Serdar Tanvir İlyas, Bakanlar Kurulu kararıyla bölge genelindeki depremzedeler için özel yardım fonu kurulduğunu duyurdu.

İlyas, bölgedeki Bakanlar Kurulu, milletvekilleri ve tüm devlet çalışanlarının maaşlarının 5 gün süreyle depremzedeler için oluşturulan fona aktarılacağını bildirdi.

Hayırseverleri ve vatandaşları cömert bağışlarda bulunmaya davet eden İlyas, “2005 yılında Azad Cammu ve Keşmir’de meydana gelen depremde yardıma ilk koşan Türk halkı ve devleti oldu. Bugün karşılık verme zamanı.” söz konusu.

ispir-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu