Haber

İran Meclis Başkanı, ABD Yaptırımlarına Karşı Rusya ile Daha Güçlü İşbirliği İstedi

TAHRAN, 24 Ocak (Xinhua) — İranlı Öğrenci Haber Ajansı’nın haberine göre, İran parlamento başkanı Pazartesi günü Rusya ile işbirliğini genişletme çağrısında bulundu ve her iki ülkenin de “acımasız” ABD yaptırımlarıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

İran Meclis Başkanı Muhammed Bager Ghalibaf, İran’a resmi bir ziyarette bulunan Rusya Parlamentosu’nun alt kanadı Devlet Duması Lideri Vyacheslav Volodin ile düzenlediği ortak basın toplantısında bu açıklamayı yaptı.

İran-Rusya Yüksek Düzey Karma Parlamento Komisyonu’nun üçüncü toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında Galibaf, “acımasız” ABD yaptırımlarının İran, Rusya ve diğer bazı ülkeler için en büyük tehdit olduğunu söyledi.

Görüşmede iki taraf, petrol ve gaz sektöründeki yatırımların genişletilmesi ve işbirliği ile doğal gaz takasını ele aldı.

Ayrıca taraflar, tarım, tahıl ticareti, modern teknolojilerin uygulanması ve ulaşımın yanı sıra bankacılık ve para piyasaları alanlarında işbirliğini ele aldı.

Galibaf, İran ve Rus bankalarını ikili ticaret ve ticari işlemlerde birbirlerinin para birimlerinin kullanımına olanak sağlamak amacıyla her iki ülkede de şube açmaya davet etti.

Volodin ise Rusya ile İran arasındaki ilişkilerin “mükemmel bir düzeye” ulaştığını ve farklı düzlemlerde genişlediğini söyledi.

Volodin, iki ülke arasında ilişkileri büyük ölçüde uyumlu hale getirmek amacıyla kapsamlı bir muhtıra imzalamaya hazırlandığını da sözlerine ekledi.

Volodin, ABD’nin hem Rusya’ya hem de İran’a uyguladığı yaptırımlardan bahsederken, bu yaptırımların tek etkisinin iki ülke arasındaki dayanışmayı artırmak olduğunu belirtti.

Volodin, Pazar gecesi çok sayıda Rus yetkiliyle birlikte İran’ın başkenti Tahran’a geldi.

haber-akcakoca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu