Haber

İçişleri: Güvenlik önlemleri bir üst seviyeye çıkarıldı

ANKARA (İGFA) –İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, İsveç, Hollanda ve Danimarka’da Kuran’a yönelik hain eylemlerin ardından olası provokasyonlara karşı tüm değerlendirmelerin yapıldığı ve güvenlik önlemlerinin üst düzeye çıkarıldığı açıklandı.

Yazılı açıklamada, “Türkiye için güvenlik uyarısı yapan söz konusu ülke ve diğer birçok ülkeden zaman zaman tarafımıza iletilen istihbarat bilgileri titizlikle değerlendirilmektedir.”

Bu kapsamda DAİŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin söz konusu menfur olaylarla bağlantılı olarak birçok ülkede eylem arayışında olduğu bilgisinin değerlendirildiği belirtildi. Bu süreçte tarafımıza iletilen istihbarat bilgileri titizlikle değerlendirilmektedir. Yine dost bir ülkeden gelen ve söz konusu ülkenin güvenlik uyarı notunda isimleri geçen kişiler gözaltına alındı. Yapılan aramalarda silah, mühimmat veya eylem izine rastlanmadı. Ancak soruşturma, dijital ekipman incelemeleri de dahil olmak üzere tüm tarafları ile titizlikle yürütülüyor” dedi.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE YÖNELİK OPERASYONLAR

Öte yandan açıklamada, terör örgütlerine yönelik operasyonların aralıksız devam ettiğinin altı çizildi.

2022 yılında DEAŞ terör örgütüne yönelik 1.42 operasyon düzenlendiği ve 1.981 kişinin gözaltına alındığı, 2023 Ocak ayında ise 60 operasyon düzenlendiği ve 95 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

PKK/PYD terör örgütüne yönelik geçtiğimiz yıl 130 bin 981’i kırsalda, 3 bin 732’si kentlerde olmak üzere 134 bin 713 operasyonda 8 bin 410 kişi tutuklandı. Kentlerde 9 bin 40 operasyon düzenlendiği ve 378 kişinin gözaltına alındığı vurgulandı.

haber-alapli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu