Haber

Acarlar Taşkınları’ndan Sakarya’da dünyaya mesaj verildi

SAKARYA (İGFA) –2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü programı, Türkiye’nin en uzun tek kesimli su basmış ormanı ve her yıl yüzlerce göçmen kuşun uğrak yeri olan Acarlar Taşkınları’nda düzenlendi.

Doğa Savunma ve Milli Parklar Müdürlüğü’nün katılımıyla gerçekleştirilen programda, Büyükşehir Belediyesi’nin sulak alan olduğu dönemdeki girişimleriyle koruma altına alınan ve gelecek nesillere aktarılması için projelerin yürütüldüğü Acarlar Taşkın Ovası, örnek alındı. Adaptasyon konusunda yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir.

Lider Yüce’nin yanı sıra Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, Sakarya Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu, Doğa Koruma ve Milli Parklar İstanbul 1. Bölge Müdürü Fahrettin Ulu, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, Kaynarca Belediye Başkanı Murat Kefli, İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı yer aldı.

Belediye Başkanı Ekrem Büyük, Büyükşehir’in yaptığı tesisler, yürüyüş alanlarının genişletilmesi ve turizme açılmasıyla Türkiye’nin gözbebeği olan Acarlar Longoz Tabiat Parkı’nın ülke ve dünya için çok değerli bir örnek olduğunu vurguladı. örnek doğa örnek alanların da aynı şekilde korunması gerektiğini vurguladı. Sulak alanlara sahip çıkmalı ve kullanım dengesini gözetmeliyiz” dedi.

“DÜNYADA NADİR EDİLEN HARİKA ŞEYLER”

Yüce, “Tüm dünyadaki ender doğal alanlardan biri Sakarya’da bulunuyor. En uzun tek modül longoz olan Acarlar Longoz, adeta bir doğa cenneti olan alanlarını son düzenlemelerinin ardından hizmete açtı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi olarak devraldığımız Acarlar Taşkın Ovası’nda ahşap idari ve hizmet alanları ile doğa manzarasına uygun peyzaj uygulamaları yapıldı. Longoz’a yerel eser satış merkezi, catering ofisi, konferans ve tanıtım merkezi yapıldı. Longoz’un kalbinden geçen ahşap yolun mesafesi uzatıldı. Son haliyle hem ilimizden hem de çevre illerden yoğun ilgi görüyor” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Kadir Çokçetin, “Amacımız insanlara sulak alanların önemini bir kez daha hatırlatmak ve sulak alanları korumanın geleceğimize sahip çıkmak olduğunu bir kez daha göstermek. Suyun toprakla buluştuğu her yerde bolluk vardır. Öte yandan Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu da, “Su hayatın başlangıcıdır. Ülkemizde bu değerde 105 yer var ve bunların 5 tanesi Sakarya’da. Bu alanların korunması için yapılan her çalışmayı çok değerli buluyorum.”

Programın sonunda Şanlı, doğal alanların daha etkin korunması konusunda Milli Parklar Genel Müdürü Çoktekin ile istişarelerde bulundu.

Ayrıca törende ‘Sulak Alanlarımız ve Biyoçeşitliliğimiz’ başlıklı fotoğraf karması yarışmasında dereceye girenlere ödülleri takdim edildi. Önder Büyük ve protokol üyeleri, ‘Yeşilbaş’ yaban ördeklerini longozda doğaya saldı.

habercatalpinar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu